Saturday, January 23, 2010

Japanski Cheesecake


Fotkice ovog kolača na Andreinom blogu Voće i povrće su me kupile, momentalno. Japanski cheesecake je zaista popularan recept na netu, kako je Andrea i rekla. Gledajući slike sa neta stekla sam utisak da je ovaj kolač pokušaj kombinovanja Chiffon tj. Sponge Cake-a, za kojim vidim da su istočnjačke domaćice potpuno lude, i njujorškog Cheesecake-a.

Probala sam, i malko se razočarala. Kolač je uspeo, recept je dobar, ali sam ja u glavi stvorila druga očekivanja, koja se nisu ispunila.

Ovo je sočno, meko. Jedva da je slatko. Jaja se baš osećaju. Mene je ukusom podsetilo na koh od griza, valjda zbog tog intenzivnog ukusa jaja, i zbog mleka i mekoće. Samo je manje slatko od koha. Andrea je predložila da se kolač servira uz preliv od džema od šljiva ugrejanog sa malo rakije. Ja sam kolač obilno prelila domaćim džemom od višanja (ne ovo parče, to je bilo za slikanje, umereno preliveno :), bez dodavanja alkohola, i tako serviran je bio ooodličan :D

Dok sam pregledala svoje fotke ovog kolača rodila mi se jedna sasvim nova ideja, ali o tome drugi put, tj. ako ideja doživi realizaciju :)

Andrein blog je ovog meseca pod FBI istragom, i ovo je moja ulaznica.

Update: nakon što sam postavila sliku i opisala utiske na Coolinariki, iz diskusije sa Snjezanom dosla sam do zaključka da moj japanac nije bio po teksturi uspešan kao original. Bila sam sumnjičava da li, i koliko, ukus i tekstura zavise jedno od drugog, pa sam ponovo napravila kolač. Lepše mi je ispao drugi put što se tiče teksture, bio je sundjerast i penast, baš kako treba. Ukus je bio za nijansu bolji, jer sam malo povećala količinu šećera i dodala vanilu, ali opet mi kolač nije dovoljno definisan, i stojim iza stava da se previše osećaju jaja. Zamiriše mi sve na kajganu, tako nekako. Ovaj put preliv je bio od slatkog od kupina, e, tako je bio extra :)


Sastojci:
250 g neslanog sremskog sira
50 g putera
150 g šećera
100 ml mleka
80 g brašna
6 jaja
sok od pola limuna
prstohvat soli
prah šećer
džem/slatko od višanja (ili drugi kiselkasti džem)

Postupak:
1. Puter i sir ostaviti na sobnoj temperaturi da malo omekšaju. Uključiti rernu na 150°C. Staviti 1.5 litar vode da proključa.
2. Razdvojiti žumanca od belanaca. Belanca mutiti mikserom, pa kada se napravi pena dodati šećer i prstohvat soli i nastaviti mućenje dok se ne dobije čvrst sneg.
3. Sir i puter umutiti mikserom, na najmanjoj brzini. Dodati sok od limuna i jedno po jedno žumance, stalno mešajući. Umešati mleko, pa dodati brašno, malo po malo, muteći mikserom sve vreme. Na kraju lagano umešati sneg od belanaca, žicom.
4. Okrugli pleh, po mogućstvu sa odvojivim stranicama, obložiti papirom za pečenje, i dno i stranice s unutrašnje strane, a spolja ga obložiti aluminijumskom folijom i to u bar tri sloja (ja sam pekla u običnom plehu, pa nije bilo potrebe za folijom). Sipati testo u pleh, a pleh spustiti u veći dublji pleh, staviti u rernu pa uliti vrelu vodu. Pleh sa kolačem treba da je do pola u vodi (moj je bio nešto manje). Peći oko 1h bez otvaranja rerne. Pečen kolač ostaviti u otvorenoj rerni da se polako hladi, pa izvaditi iz kalupa. Poslužiti preliveno džemom od višanja, ili drugim kiselkastim džemom, koji se prethodno zagreje i malo razredi nekim žestokim pićem ili običnom vodom.

Japanese Cheesecake

Ingredients:
250 g cream cheese
50 g butter
150 g sugar
100 ml milk
80 g flour
6 eggs
juice form 1/2 lemon
a pinch of salt
some icing sugar
some sour-tasting jam or marmalade (sour cherry, apricots, etc)

Directions:
1. Take butter and cheese on room temperature to get soften. Turn the oven to 150°C. Bring 1.5 l of water to boil.
2. Separate egg yolks from egg whites. Whisk the whites using a mixer, add sugar and salt and keep mixing until foamy.
3. Blend cheese and butter together using mixer on lowest speed. Add lemon juice and egg yolks, one by one, whisk all the time. Pour the milk in, than gradually add the flour. Finally, gently whisk in the egg whites, using a whisk, not mixer.
4. Line the round pan with baking paper, and pour the batter in. Place the cake pan into roasting pan, then all together in the preheated oven and pour hot water into a bigger pan. Bake for about an hour, without opening oven door. Leave it in the oven to cool slowly, let cool completely before taking out. Dust with icing sugar. Heat some jam or marmalade with your favorite brandy or just water, and pour over slice of cake before serving.

komentara: 19

  1. Sjajno izgleda,nekako je moj drugačiji od tvog.Ja mislim da je kod mene problem bio u pečenju.Videla sam fotke na netu bas ovog kolača i skroz je penast,totalno drugačiji od onog sto sam ja dobila,tako da sam odlučila da ga ponovo napravim...

    ReplyDelete
  2. Izgleda prekrasno. :)
    Žao mi je što kolač nije bio ono što si očekivala. Ja sam ga probala prije nego sam potražila recept pa sam točno znala što očekivati. :)
    Da ga pekmez podigne i zaokruži aromu je apsolutna istina.
    Hvala što si ga isprobala. :)

    ReplyDelete
  3. That looks very nice. I wish I could try some! I want to make one soon.

    ReplyDelete
  4. Napravila sam ga sinoć i dobro izgleda. Gledajući ga pizvana čini mi se da je uspio, ali ga još nisam razrezala.

    ReplyDelete
  5. vasi recepti su savrseni i blog jako lepo izgleda.

    ReplyDelete
  6. Uopste ne bih komentarisala ni izgleda ni recept jer naravno nemam nikakvih zamerki, naprotiv, sve je super, vec me interesuje zbog cega ima ovakav naziv!?

    Japanci po mojim saznanjima uopste ne koriste mleko niti mlecne proizvode u ishrani.. imam neke istocnjacke kulinarske enciklopedije koje to potvrdjuju.. pa bih vas zamolila da me, ako se u tom pogledu u Japanu nesto izmenilo, malo uputite da ne ispadnem "smesna u drustvu" :)
    Poz.

    ReplyDelete
  7. Baš ti je lijep! Ja ga neću stići ovaj mjesec isprobati, ali ostaje na listi prioroteta! :)

    ReplyDelete
  8. Hvala svima.
    majloV, koliko sam onako usput shvatila - japanci su ovo skoro prihvatili, moguce da je kolac zato toliko digao prasinu, jer je njima nesto neuobicajeno. Verujem da bi se na netu sigurno naslo neko potpunij e objasnjenje.
    Pozdravi!

    ReplyDelete
  9. Ja sam ga juce pravila, bas po Andreinom receptu, savrsen je, njezan , Vas mi izgleda prepecen, nema mekocu koji i na slici ima Andreine i koji je imao moj
    Vesna

    ReplyDelete
  10. ubijate me sa ovom tortom...tako bih ju htjela isprobati ali hladnjak mi je već pun slatkiša i jednostavno nema smisla da je pravim...ufff...

    ReplyDelete
  11. Ne znam da li si namjerno zamijenila 20 g gustina brašnom. Vratila sam se ponovo pročitati i vidjeti i druge komentare. Meni je kolač bio dobar i nisu se osjetila jaja. Ne znam...

    ReplyDelete
  12. Selma, jesam. Nisam imala gustin ali ne verujem da bi se ista promenilo u ukusu i da sam stavila tih 20 g gustina. Uglavnom, zatvaram eksperiment "japanac", i sledeci cilj je "amerikanac", tj. njujorski cheesecake :)

    ReplyDelete
  13. Meni je okusom super, ne osjećam jaja, a taman mi je onako cheese i sladak koliko treba, ne volim preslatke cheese kolače. Pekla sam je dvaput i mislim da se na tome neću zaustaviti, jer je trebalo neko vrijeme da se kalup, pećnica i ja dogovorimo koliko vremena i koja temperautra nam za to treba. Moja, ova druga, je ispala nešto zbitija spužvica nego Andreina i svuda jednake strukture, ali pretpostavljam da to djelomično ovisi i o širini kalupa i vrsti pećnice.

    ReplyDelete
  14. meni je kolac super. cak mi je sam po sebi dovoljan, mozda malo voca uz njega ali nikako dzem ili neki jaci preljev. ja uzivam upravo u njegovoj lakoci okusa i teksture. mene je a i moje ukucane odusevio i vec se udomacio. pravit cu ga sirgurno jos puno puta.:) kod mog se, u oba puta, nisu osjecala jaja uopce. osjetio se sir i vanilija ali jaja nikako.:)

    ReplyDelete
  15. Snjezana, ti si "kriva" sto sam ga opet pravila, i bio mi je bolji drugi put (i sladji) a i stajanje jedan dan u frizideru je ucinilo da je jos socniji. Ipak, ovo nije moj tip kolaca, sto ne znaci da nije dobar :)

    Ja se secam koliko sam se ja odusevila Jamie-vom tortom od lesnika, a tebi je bila onako. Razlicit nam je ukus, definitivno :)

    Pozdravi!

    ReplyDelete
  16. Ovo mi liči na patišpanju...laik sam, pa oprosti ako sam totalno fulala...jedino se ona zaljeva agdom, a ovaj kolač je suh?

    ReplyDelete
  17. Lullaby, nije suv uopste, naprotiv, vlazan je i socan.

    ReplyDelete
  18. Ni na mene ne ostavlja ama baš nikakav utisak. Kad sam letnje raspuste provodio kod dede i babe na selu, naravno seljačka posla, samo da imaju što više stoke, tako da su i moji imali jedno desetak krava, neznam samo koji će im. No mleka i mlečnih proizvoda mi je preko glave upravo zato. Oni su sir (taj isti takozvani Sremski) trpali u sve i svašta. Čak i u palačinke, što im nikad nisam oprostio. Palačinke su poslina. Kad dvanaestak krupnih muškaraca sedi za stolom, a okolo se muva dečurlije ko u obdaništu...izvin treba to napraviti. A onda posle tolikog truda, uzmu pa da prostiš z....ru stvar sa sirom. Mrzim kolače od sira...ali ne bih nikad zbog toga pisao komentar, nego me nešto drugo zaintrigiralo što nisi smanjila rernu na 100 C nego se gnjavila sa tom vodom u drugoj šerpi. Efekat je isti.

    ReplyDelete
  19. bez vecih promena na samom receptu,ako zelis pokusaj prvo obraditi zumanac na pari pa prohladiti pre sjedinjavanja da bi ti se manje osecao , hvala na blogu

    ReplyDelete