Veliki narodni kuvar meni je dovoljna inspiracija za minimum tri naredna života. Nikad mi se nije desilo da ga otvorim, pogledam nešto konkretno što me interesuje, i sklopim. Uvek me privuče neki susedni naslov, pa onda onaj dijagonalno, i tako svaki put, kao da šetam kroz neki lavirint prepun zabave, iz koga nema izlaza, i uvek drugim putem...
Ne sećam se šta sam tačno tražila, tokom jednog prolaska kroz taj lavirint, pa nabasala na ovaj recept. Boranija je u našim navikama čorbasto jelo, pa me je ovaj vid zapečene mlečne boranije sa jajima privukao. U odnosu na recept iz kuvara (izdanje 1967, strana 188), ja sam izbacila zapršku, a dodala malo propržene kobasice, sa namerom da zamiriše.
Utisak - jednostavno, lagano, veselo jelo :) Pri serviranju predlažem kiselo mleko u koje se doda malo sitno seckanog belog luka. Prijatno!
Boranija sa jajima
Sastojci:
1 kg boranije
2 glavice luka
oko 150 g gurmanske kobasice
pola veze svežeg peršuna
1 kašika masti ili 50 ml ulja
3 jaja
300 ml mleka
so
Postupak:
1. Boraniju oprati i odstraniti krajeve. Luk iseckati sitno, peršun takođe. Kobasicu iseći na male komade.
2. Na ulju ili masti prodinstati luk sa jednom kašičicom soli. Dodati boraniju i 1 dl vode i dinstati zajedno dok boranija ne omekša, okvirno 20-30 minuta. Paralelno, na manjem tiganju propržiti komadiće kobasice.
3. U boraniju dodati peršun. Polovinu boranije sipati u đuveč ili drugu odgovarajuću posudu za pečenje, preko sipati kobasice sa sve masnoćom koju su pustile, pa ostatak boranije. Za preliv - tri jaja razmutiti viljuškom i dodati 300 ml mleka i još malo supice koja je preostala od dinstanja boranije, tako da ukupno bude oko 400 ml tečnosti. U to dodati kašičicu soli i preliti preko boranije. Peći na 200°C okvirno oko jedan sat, dok se tečnost ne redukuje i boranija dobije lepu koricu.
Recept za štampu
Bice isprobano cim ubedim ukucane!!! Bas mi svidja, nikad nisam pravila boraniju na ovaj nacin.
ReplyDeleteSlično sam pravila i sviđa mi se!
ReplyDeletenisam nikad jela baš na ovaj način, odlično jelo i recept!
ReplyDeleteZapecenu boraniju jako volim, doduse chef je nekako preskace, pa je zato ne pravim tako cesto... obicno dodam i malo mlevene zacinske paprike, ali ovde su kobasice preuzele tu ulogu, bas je dobro ispalo.:))
ReplyDeletemama moja oduvek sprema ovako boraniju i svima se više sviđa od čorbaste varijante :)
ReplyDeletedoduše kod nje ne ide peršun i obavezna je slaninica na vrhu umesto kobaja ali mi i ova kombinacija zvuči odlično! ja sam spremala samo par puta u životu jer nismo ni ja ni dečko ljubitelji boranije ali ovako spremljena je fenomenalna!
O hvala za ovaj divan recept.Koristim priliku da zamolim da bude što više ovakvih zanimljivih recepata sa svakodnevnim namirnicama, ali na drugi nači - da malo zaboravimo na stereotipne recepte naših mama. Elem,pravila ga danas,ispao preukusan, dete jelo fino baš,ja takodje, mužu se dopalo ali se namučio tražeći meso :)pošto je za njega ručak nešto u šta mora ići meso..e slatko me nasmejao.Pozdrav i svako dobro. p.s. toliko često imam problem sa večitim pitanjem šta za ručak a da se isti ne sastoji od 28 sastojaka i 2,5 sata seckanja i cupkanja pored šporeta.
ReplyDeleteSanja, hvala tebi!
DeleteMoj tempo i mogućnosti spremanja novih postova su takvi da teško da ičega može biti "što više", iako sam i sama naklonjena kako klasičnim receptima tako i onima koji po sastavu spadaju u klasiku, a ipak su malo drugačiji, baš kao ova boranija.
No, predlažem ti nešto od recepata koje od ranije imam na blogu, a mogli bi upasti u kategoriju koju tražiš.
Par bezmesnih, a da su prošli i kod mog dragog koji je tu negde po principima kao i tvoj :)
1) Kosjerićka musaka - tona luka i četvrt tone sira, kajmaka i jaja :)
2) Tumbet - ima malo petljanja oko pripreme, ali punoća ukusa se ne da opisati
3) Testenina sa povrćem - deluje prazno, a beše iznenađujuće ukusno
4) Punjeni paradajz - priprema je brza, brzo se i smaže
I par mesnih, bliskih klasici, i relativno ekonomičnih...
1)Pileće faširane - sočne i meke, idealne za iskoristiti kuvanu piletinu iz supe
2) Paprikaš iz rerne - minimalno petljanja oko pripreme, krilca su jeftina, ukus je poznat a opet ne sasvim klasičan zbog doze slasti (u nedostatku slatka od crvenog luka, samo dodaj kašičicu-dve šećera i kašiku sirćeta u celu smesu)
3) Letnje faširane - malo sveže crvene paprike unese baš finu svežinu i slast u klasične faširane šnicle
Inače, veliki narodni kuvar je prepun inspiracije baš za ta klasična-neklasična jela, ako ga imaš, prelistaj obavezno...
Super predlozi,zahvaljujem se,ove pileće faširane su mi promakle,ostala jela sa spiska sam videla al sam ih zaboravila.Dakle pileće faširane su prve na redu ;) Nemam veliki narodni kuvar imam nekoliko onih "za poneti" kuvara, i da ti kažem-to uopšte nije loša ideja za kupiti ako ima negde da se kupi uopšte- pa čak i nekome na poklon,hm! Samo provera jel ovako izgleda: https://www.google.com/search?q=veliki+narodni+kuvar&um=1&ie=UTF-8&hl=sr&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=zuYkUpqqAojJtAabloDoBw&biw=1280&bih=897&sei=0-YkUvyIMsjEtQbgw4HoAg#facrc=_&imgdii=_&imgrc=37HUofbCrWRRtM%3A%3BL47lJfhf2GnrnM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.antikvarne-polovneknjige.com%252Fslike%252Fkorice%252FDSCF1818.JPG%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.antikvarne-polovneknjige.com%252Fpretraga.php%253Fpretraga%253DKuvari%3B1600%3B1200
ReplyDeleteDa!
DeleteNešto ne štima u receptu. 300 ml mleka + 3 jaja imaju više od 400 ml. A druga stvar je distanje kilograma boranije u 100 ml vode, da ne treba malo više?
ReplyDeleteZa dinstanje nije potrebno više vode, jer povrće pušta svoju vodu. Jedno je kuvanje, drugo je dinstanje.
Delete400 ml nije mleko + jaja, nego mleko plus "supica", jaja nisu u tom zbiru.
da li je grumanska kobasica neka posebna vrsta kobasice? nisam to nikad kupovala pa sad ne znam koju da uzmem :)
ReplyDeleteGurmanska je obično začinjenija i ljuća od ne-gurmanskih. Uzmi koju god inače voliš :)
ReplyDelete